Küsitlus

Kas Tartu Ekspress peaks tegevust jätkama?

Annelinlased võivad püksi soristama jäädagi

Saada sõbrale

Turvakood
Koodi uuendamiseks kliki siia
Värske poe avamisel tervitatakse ostulembi küll ülevoolavate ovatsioonidega, ent ainevahetuse teisest poolest ei soovi keegi midagi kuulda. Maxima Eesti

Kuigi kaubandus koondub üha tihedamalt Tartu suurimasse linnaossa, ei kipu moodsa ostlemiskogemusega kaasas käima sama mugav võimalus keha kergendada.

Anne sauna kõrval vanaduspäevi veetva Valentina Permani jaoks on iseenesest iga päeva vürtsitavad käigud kodukohajärgsetesse Maximatesse üha piinarikkamaks muutunud. Nimelt ei lubata kodust väljumisest alatasa korralikku loteriid korraldava krapsaka ainevahetusega pensionäri ainsaski Annelinna kauplemismekas päästvasse tualettruumi.

Eeden ei päästa

Kaupluse poolt vaadates kõlab selgitus lihtsalt: ühe X-iga Saare ja Anne Maximas polegi külastajatele mõeldud WC-sid ning sellega võiks mõistlik klient lihtsalt arvestada. “Kõik ei jõua ju koju joosta – mõned käivad poes lastega, teised on minust veel vanemad. Kui ikka äkki on vaja, siis viiendale korrusele ikka ei jookse,” oponeeris Perman, et lähedalasuv elukoht automaatselt veel lunastust ei tõota. “Poes tahavad käia kõik: nii haiged kui terved, nii suured kui väiksed.”

Tõsi küll, Eedeni keskuses eksisteerib käimla, mis Permani nõudmistele täielikult vastab, ent sellest lahutab vanaprouat mitusada saatuslikku meetrit. “Kui on juba vaja minna, siis sellises seisus sa väga kaugele ei jõua,” vihjas ta. “Kui ma elan Anne poe juures, tahan ka Anne poes tualetis käia, ei hakka sellepärast Eedenisse minema. Inimene peab ära käima seal, kus ta juba on.”

Perman on suures hädas pöördunud ka otse poodnike poole, ent nende südameid pole üles sulatada õnnestunud, ehkki loomulikult ei tööta päris veevärgita ükski moodne asutus. “Öeldi, et minge mujale ja siia ei tohi, see on ainult oma töötajatele,” meenutas daam. See juhtum viiski ta äratundmiseni, et abi ei saa enam mujalt kui linnavalitsusest. “Anne rajoonis pole ju ka ühtki bensiinijaama, kus vajadusel ära käia – lähim on Jaama tänaval.”

Linnaelus pettunud

Tiheasustusega Annelinnas pole suuremat abi looduslikest tõketestki: põõsaid on vähe ja need vähesedki jäävad üha hõredamaks. “Mehed ja poisipõnnid saavad veel maja seina vastu lasta, kuid naisterahvale see ometi ei sobi. Kõlab naljakalt, kuid tegelikult on asi naljast kaugel,” arvas Perman.

Sõnakas pensionär ei seisa oma nõudmistes kaugeltki üksi – tuttavaid omavanuseid sõbrannasid, kes sama probleemistiku käes vaevlevad, jagub tohutult. Osavõtmatud poemüüjad lihtsalt ei luba mitte kedagi oma erakäimlatesse ning selle hoiaku murdmiseks napib hädalistel jõudu. “Ega vajadused ole ainult Annelinna inimestel, ka kesklinnas käiakse poes ja seal on samad mured,” teadis spetsialist öelda.

Kui olukord ei parane, võib lugu tipneda sellegagi, et 44 aastat Tartus tööstaaži kogunud Perman ülikoolilinnas sootuks pettub. Õppis ta ju siinmail kuldsetel aegadel raudteetehnikumis, kuid pärit on hoopis Mehikoormast, kuhu pole enam ammu oma jalga tõstnud. “Seal selliseid probleeme muidugi pole, igaühel on ikka oma maja ja mets kohe kõrval,” meenutas ta. “Aga linnas ei saa igale poole end kergendama minna.”

Perman rõhutas oma raudkindlat veendumust, et igas endast lugupidavas poes peaks “hea koht”ka külastajatele olema. “Maximad ei ole ometi mingid väiksed putkad, vaid korralikud kauplused. Alati ei lähe ka otse kodust poodi, vaid enne jalutad ringi,” jätkas ta analüüsi. “Näiteks Saare Maximas käid enne ära apteegis ja ega sinnagi jooksuga lähe, vaid ikka mõõduka tempoga.”

 

Marko Põder
Maxima Eesti kaubandusdirektor

Mul on väga kahju, et proua Perman on pidanud tundma säärast ebamugavust. Annan enda kinnituse, et töötajatega on sel teemal kõneletud ja antud meeldetuletus, et X-formaadi ehk kodukaupluse tagaruumis paiknevat töötajatele mõeldud tualettruumi saab vajadusel kasutada ka meie kauplust külastav klient. Seda just eriti sellises ajakriitilises siuatsioonis, millega proua Perman silmitsi seisab.

Kõikides meie XX-ja XXX-kauplustes on tualettruumid olemas, sest suuremates kauplustes veedetakse ka keskmiselt enam aega kui kodukauplustes ehk X-kauplustes. Kodukauplused on oma asukohalt planeeritud kodumajade juurde, mistõttu on need sellised kohad, milles ostja veedab vähe aega, võtab olulisema kauba ja läheb koju tagasi. Kodukauplustes puuduv külastajate tualettruum on paraku üldiselt Euroopas välja kujunenud standard.

Veel kord, mul on väga kahju, et proua on pidanud tundma end ebamugavalt, ja annan enda ja meeskonna nimel edasi vabandused.

Autor: Kaur Paves, kaur@tartuekspress.ee
Viimati muudetud: 03/04/2018 08:22:57Lisa kommentaar

image with code
Koodi uuendamiseks kliki siia

test version:0.1859610080719