Küsitlus

Kas Tartu Ekspress peaks tegevust jätkama?

Söögikohad hädas: noored töötajad ei oska sibulatki hakkida!

Saada sõbrale

Turvakood
Koodi uuendamiseks kliki siia
Epp ja Maikal Pikalev võivad praegu personaliga rahule jääda. Sten Sang

Taaralinna toitlustusmekad näevad töötajate leidmisega kurja vaeva. Enamik loobub pärast proovipäeva, sest töö olevat liiga pingeline. Teised kipuvad aga leti taga hammastel käia laskma ja sibulat koos koorega lõikuma.

Sepa turul tegutseva Kaku Grilli eestvedaja Malve Põldmaa alustas koos elukaaslase Marko Kanguriga umbes aasta tagasi 15-ruutmeerise toidukohaga toimetamist. Muidu on äri kenasti käima läinud, kuid põhiliseks murekohaks on kujunenud vastutustundliku teenindaja leidmine.

Näiteks käis hiljuti vestlusel ülimalt rõngastatud noormees, kes keeldus ihuehteid töö ajaks eemaldamast. Erinevad needid ja rõngad on veterinaar- ja toiduameti poolt keelatud ning vastne söögikoht ajab seadustes näpuga järge.

Amet kohustab pisiäri ühtlasi suisa kaheksa külmikuga opereerima. Eraldi külmkappides hoitakse järgmisi toiduaineid: looma- ja sealiha, linnuliha, piimatooted, salatimaterjal, supipõhjad ja moosid, kala, friikartulid ning viimasena karastusjoogid. Kõlab üsna hullumeelselt, aga just sellised on nõuded toitlustusasutustele olenemata nende suurusest. Töötajatele peab juhataja enim meelde tuletama kohustust kanda kummikindaid.

Viikend vabaks

Põldmaa imestab, kuidas mujal söögipoolist pakkuvates kohtades ilutsevad teenindajad pikkade kunstküünte ja võltsripsmetega. Mõlemad iluartiklid on ju kontrollivate ametnike poolt vastunäidustatud kui potentsiaalne oht kliendi tervisele.

Aastase tegutsemisaja jooksul on ühe alluva kõige pikemaks tööstaažiks jäänud kolm kuud. Töörööbikutele valmistab enim meelehärmi nädalavahetusel kohale tulemine. Juhataja kurvastab: „Noortel puuduvad lihtsalt elementaarsed tööoskused ja vastutustunne!"

Praegu on ta siiski leidnud ärisse tubli toidumeistri Kairi (21). Varem harjutas neiu kätt puhastusteenindajana, kuid on burgereid komponeerides rohkem rahul. Rahulolu kasvab ilmselt veelgi, kuna plaanitakse kolmekordset laienemist kõrvalruumidesse. Omanik motiveerib alluvaid müügikäibelt saadava lisatasuga ja see peaks iga teenindaja laialt naeratama panema.

Lapsevanem ei äratanud

Viiendat aastat samas kandis Sepa baariga toimetav Epp Pikalev meenutab aga omapärast nõudepesijat: „Keskealise naise esimesed küsimused olid, kas käed peab märjaks tegema ja kas taldrik vajab mõlemalt poolt pesemist?"

Hiljuti käis samas ettekandjakohta nõutamas 20-aastane tätoveeritud kätega näitsik. Tööle kehakaunistaja ei jõudnudki, kuna ema unustas hommikul üles ajada. Pikalev lisab: „Mõni proovipäevaline ei jaksa õhtunigi vastu pidada: kõht kipub neil valutama hakkama. Paar päeva hiljem aga uurivad, kas nad said selle töökoha."

Midagi kontimurdvat Pikalev sealjuures tööpäeviti lõunat pakkuvas söögikohas ei näe. Rahvast käib paarisaja ringis ning uksed pannakse kinni juba kell pool neli pärastlõunal.

Vanaemad köögis

Kokkadega on baaril kõvasti vedanud – nemad saadi kaasa koos söögikohaga. Koduseid toite vaaritavad pisikesel pinnal kuuekümnendates Mari ja Zina. Oma töökohast näivad kümne küünega kinni hoidvat ka ettekandjad: Maili (37) ja Karina (28) liitusid meeskonnaga pärast omaniku vahetumist viis ja pool aastat tagasi. 


Malve Põldmaa (vasakul) ja ustav alluv Kairi sõjaplaani pidamas.

Seni on nõudlus uute alluvate järele esile kerkinud vaid dekreeti mineku tõttu. Peatselt lapsehoolduspuhkusele mineva Karina asemele leiti Facebooki kuulutuse abil uus teenindaja Liisa (26). Neiu tundis ise huvi töölesaamise vastu ning pidas kokkulepetest kinni.

Keskmine baariklient on keskealine mees kõrvalasuvast tööstusrajoonist. Vahel eksib sekka lipsuga tegelasi ja bussipargi kontorirahvast. Suhted kundede ja teenindajate vahel on nii head, et mõne teenindaja töölt puudumise puhul tuntakse kohe muret tema tervise pärast. Nädalavahetustel toimuvad tavaliselt 50. eluaasta juubelipeod kolmekümnele külalisele. Toitlustamisega saab hakkama üks argipäeva ettekandjatest.

Neli tuhat tööleidjat

Teenindussektori madalat palgataset selgitab töötukassa Tartumaa osakonna juht Jane Väli pikaajalise väljaõppe vajaduse puudumisega. Sektoris on võimalik töötada väga erinevatel inimgruppidel, ka madalama või poolikuks jäänud haridusega rahval. Samas nendib ta, et lihtsamatel ametikohtadel alustamine kujuneb sageli ka hüppelauaks tööelus.

„Sealt on võimalik edasi liikuda kas paremini tasustatud töödele sektori sees või teistesse sektoritesse. Madal palgatase ja tööjõupuudus toovad kaasa suurema tööjõu liikuvuse,” kirjeldab Väli olukorda. “Teisisõnu liigutakse uuele töökohale ka suhteliselt väikese palgakasvu pärast.”

Palk jätab nälga

Kaadrivoolavust põhjustab suhteliselt madalala palgataseme kõrval ka mittestandardne tööaeg. Tihti tuleb töötada vahetustega, nii õhtuti kui nädalavahetustel. Teenindussektoris (eriti just kaubanduses, majutuses ja toitlustuses) loodav lisandväärtus on madalam ja võimalused palka tõsta sõltuvad suuresti majanduse käekäigust tervikuna. Kui inimestel on rohkem raha teenuste tarbimiseks, siis on võimalik töötajatele enam maksta. Teiselt poolt on töötajate ootuseks tagada palgatööga enda ja oma pere toimetulek.

„Teatud töökohtadel ongi palgatase niivõrd madal, et ka täisajaga töötades netopalgana kättesaadav summa seda vaevu kindlustab," kurvastab töötute abikäsi. Ebarealistlike palgaootuste probleemiga töötukassa kuigi tihti kokku ei puutu. Pigem on see klienditeeninduse, toitlustuse ja majutuse valdkonna eripära, mis tingib selles valdkonnas suurema tööjõuvoolavuse.

Nimi kassat ei riku

Töötukassa viib läbi erinevaid töötubasid: tööotsingu tuba kõikidele otsijatele, karjäärinõustamisteemalised rühmad erinevatel alateemadel ja toad koolinoortele. Nendes arutletakse osalejatega läbi töötasu ja selle kujunemise teema.

Töövõimetuse töövõimeks ümbernimetamise tõttu ei plaani töötukassa ometi oma nimele positiivsemat vunki lisada. Võiks ju kõlada selle asemel tööpank või tööleidja paradiis. Ametnik jääb skeptiliseks: „Nime kohta on erinevaid arutelusid aegade jooksul olnud. Esmalt proovime keskenduda sisulisele tööle ja seejärel välisele küljele."

Autor: Sten Sang, sten@tartuekspress.ee
Viimati muudetud: 08/02/2018 11:04:48Lisa kommentaar

image with code
Koodi uuendamiseks kliki siia

test version:0.19812512397766