Küsitlus

Kas Tartu Ekspress peaks tegevust jätkama?

Roolijoodik sai politseilt armutult tappa?

Saada sõbrale

Turvakood
Koodi uuendamiseks kliki siia
Tanel Toompalu kinnitab, et ei soovi kättemaksu, vaid õiglust. Kaur Paves

Auto- ja alkoentusiast Tanel Toompalu jaoks lõppes kokkupuude seadusesilmadega lõhkise näo ja kätega, mis mehe enda sõnul kõige räigemat politseivägivalda tõestavad.

Pereisapeksu poolest tuntakse ülikoolilinna üle riigi juba aastaid, Maarja-Magdaleenast Tartusse saabunud 35-aastane Toompalu aga pälvis koosa sealt, kus hoopis mõistmist ja hoolt oleks oodanud. Nimelt lõppes jommispäi rooli istumine Tartu rahu aastapäevale järgneval ööl tema jaoks läbitambituna arestikambris.

Keeldus puhumast

Rahu tänaval pidas politsepatrull Toompalu ekipaaži kinni, kuid mehe edasised mälestused kuuluksid justkui mõnda teise ajastusse ja riigikorda. "Kinnipidamisel ma mingit vastupanu ei osutanud ja jäin ilusti seisma. Väljusin autost ja siis käis kõik juba väga kiiresti ja ootamatult,” rääkis ta. “Mind rünnati ja lükati politseibussi, kus üks ametnik rusikatega näkku peksma hakkas.”

Toompalu lisas, et suutis küll käed näo ette panna ja mõned löögid ära kaitsta, aga sellega asi ei piirdunud. “Teine ametnik tuli siis vahele ning mind visati T-särgi väel asfaltteele pikali, misjärel politseinik mulle saapa raudninaga vastu nägu lõi,” ütles ta.

Võimuesindajate nägemus juhtunust kipub Toompalu omast diametraalselt erinema. Nimelt olevat kriminaalmenetlust nõudvas joobes ja juhtimisõiguseta sohver küll kinni peetud, kuid et mees keeldus alkomeetrisse puhumast, viidi ta joobe tuvastamiseks meditsiiniasutusse vereanalüüsile, seejärel arestimajja.

“Mees muutus politseisõidukis aga agressiivseks ning ei allunud korduvatele politseinike korraldustele,” kinnitas patrulltalituse juht Alvar Pähkel. “Et edasisõit ägestunud mehega oli võimatu, tuli ametnikel joobes mehe rahustamiseks ning talle käeraudade peale panemisel kasutada ka jõudu.”

Märter rahva ees

Toompalu jäi siiski raudkindlalt oma versiooni juurde, demonstreerides uljalt nii näol kui õlavartel sinikaid ja marrastusi, mis ülikooli kliinikumis ka fikseeritud said. “Ei taha asja hulluks ajada, vaid Eesti rahvale näidata, kuidas tänapäeval võimuesindaja lihtinimese kallal täiesti ülemäärast vägivalda kasutab,” selgitas ta oma motiive avalduse kirjutamiseks. “Saan aru, et olen patune, kuid kas inimest peab nii rängalt karistama? Täiesti oimetuks peksta, et nägu täiesti deformeerunud on?”

Huvitava nüansina meenutas Toompalu veel, et kohtus liiale läinud nooremapoolse politsenikuga arestimajas uuesti. “Seesama ametnik, kes mind isuga nüpeldas – eks südametunnistus hakkas piinama või siis teised soovitasid üle vaadata, kui hull olukord on – tuli minu kambrisse. Kui ma teda nägin, küsisin kohe, kas ta on nüüd oma tehtuga rahul,” sõnas ta. “Tõmbas näost kohe kaameks. Õnneks on seal kaamerad ja viipasin sinna, et selline see meie politsei siis on – peksab inimese sandiks.”

Salapärased daamid

Toompalu tõotas asjaga kohtuni välja minna ja raius kui rauda, et tema inimõigusi on rikutud. Mees lisas veel, et tema sõnu on valmis kinnitama sündmuspaigast mööda jalutanud sõber Meelis Brikkel, kes aga tõdes, et ta peale üldise rüseluse midagi kohapeal ei eristanud.

Politseid Toompalu rängad süüdistused ei kõiguta ning patrulltalituse juht Pähkel võttis tänada hoopis tubli kaasliiklejat, kes ohtlikku juhti märgates telefoni järele haaras ja sellest häirekeskusele teada andis. “Arestikambrisse kainenemisele viidi ka sõidukis kaasreisijatena viibinud ning ühel hetkel omavahel rüselema läinud kaks joobes naist,” heitis ta juhtunule veel pisut valgust.

Autor: Kaur Paves, kaur@tartuekspress.ee
Viimati muudetud: 12/02/2018 12:14:41Lisa kommentaar

image with code
Koodi uuendamiseks kliki siia

test version:0.18316006660461