Küsitlus

Kas Tartu Ekspress peaks tegevust jätkama?

Bussirebased ei saa Facebooki vastu

Saada sõbrale

Turvakood
Koodi uuendamiseks kliki siia

Üle kümne tuhande ühistranspordivarga koondav Facebooki-leht on infovahetuses saavutanud taseme, kus piletit on mõistlik soetada vaid paadunud aatemeestel.

Kodanikuühiskonna särava tähena helgib sotsiaalmeediataevas kommuun "Bussikontroll Tartus", mis täidab siinsete bussijäneste ammuse unistuse: õlg õla kõrval annavad vabatahtlikud teineteisele viivitamatult teada, kui linnapildis hävingut tõoetavat piletikontrollibussi märkavad. Nii võib tõsiasjadest, et üks vaenlase sõidukitest parasjagu Annelinnas ja teine Veerikul redutab, teha lihtsa järelduse, et Kvissentali rahvas võib täiesti muretult tuvasti piiksutamata jätta.

Sisemine eetika

Ettevõtmise võlu peitub just mastaapides: analoogseid lehti on püütud käima lükata ka teistes linnades, kuid just Emajõe Ateenas on saavutatud olukord, kus mõni aktivistidest helkurvestides menetlusteenistujatest juba mõne minuti jooksul ette kanda saab. Grupieetika näeb ette, et märgitakse ära nii bussipeatus kui täpne kellaaeg, samuti on kena kirja panna, kui ekipaaž murdmiskohast lahkunud on.

Aastaid tagasi pealinnas katsetatud veebipõhine mupowatch.eu tõestas, et anonüümne kaebamine suurt vilja ei kanna - sarnaselt raadio Sky Plusi liikluspolitseiminutitega tikkus sinna sattuma ka vale- ja kontrollimata infot. Sestap peab kontrollipõlgurite üle valvet administraator ning gruppi sisenemiseks tuleb eraldi soovi avaldada.

Kuigi postitajate seas annavad põhitooni varateismelised, ei maksa arvata, nagu info teistele vanusegruppidele püüdmatuks jääks. Näiteks libakonto alt portaali kasutav tõkestamatult keskeale lähenev linlane tunnistas ausalt, et harvade linnareiside eest 83 senti välja käia talle suuri raskusi ei valmista, kuid talle lihtsalt meeldib teiste kulul liugu lasta – see tekitab mõnusat elevust, mis meenutab vaeseid tudengiaastaid. "Kui linn minult raha kätte tahab saada, mõelgu välja midagi paremat kui see mupo dessant," põrutas ta.

Salaluure vastu

Siiski on pedantse petturi tegevusel ka selge majanduslik mõõde: mees teab, et on aastaga pääsenud 39 piletist ehk säästnud 32,37 eurot. "Esimene trahv peaks olema 12 eurot, nii et selle võin julgelt vastu võtta," rõõmustas ta.

Idee autor, praegu ajateenistuse kõrvalt lehel korda hoidev Kristjan Kullamaa kinnitas, et ei taotle aktsiooniga mingit isiklikku kasu. „Idee luua selline avalik grupp tuli meie lugupeetud raadiojaamades aktiivselt propageeritavast politseipatrullide monitoorimisest,“ sõnas ta. „Tundub, et liikmete arvu arvestades on sellist teenust kodanikele vaja.“

Kullamaa lisas, et püüab olla väga aus ja kohusetundlik kodanik, kelle väärtushinnangute hulka ei kuulu kindlasti usaldamatus kodanike vastu ja seeläbi salajane luuramine ja karistamine. „Asjad lähevad pigem paremaks, kui on mōistlik koostöö ja vastastikkune austus,“ pakkus ta. „Kokkuvōttes oleks kaudses varastamises süüdistamise asemel palju targem bussiettevōtetel püüda pakkuda koostööd, et sellest midagi mōlemapoolselt kasulikku välja mōelda.“

Trahvid languses

Menetlusteenistuse juhataja Imbi Kivi väljendas siiski veendumust, et inimloomusele on ainuomane soov korrektselt käituda ja väga suur osa Tartu bussireisijatest seda põhimõtet iga päev ka järgib. „Aga kui keegi soovib end realiseerida viisil, et ta kuulutab avalikult, et tema eesmärgiks on petta, siis sellistest inimestest on paraku ainult kahju. Otsuse, kuidas käituda, langetab iga inimene iseseisvalt,“ arvas ta.

Kivi rõhutas, et inimesed, kes soovivad ausalt käituda, ei vaja oma igapäevaelus selliste lehekülgede abi. „Selles johtuvalt ei kavatse linnavalitsus sellele kuidagi reageerida,“ jäi ta endale kindlaks.

Olgu siin tegu kokkulangevusega või mitte, kuid viimasel kolmel aastal, mil lehekülg populaarsust kogunud on, näitab piletita sõidu eest algatatud väärteomenetluste arv selget langustrendi: kui 2014. aastal tuli rael see tee ette võtta 4883, siis mullu vaid 3597 korral. Trahvini jõudis menetlus eelmisel aastal 3546, aasta varem aga 4233 juhul.

Autor: Kaur Paves, kaur@tartuekspress.ee
Viimati muudetud: 12/04/2017 19:12:37Lisa kommentaar

image with code
Koodi uuendamiseks kliki siia

test version:0.21452283859253