Küsitlus

Kas Tartu Ekspress peaks tegevust jätkama?

Annelinn väriseb kaakide terrori ees

Saada sõbrale

Turvakood
Koodi uuendamiseks kliki siia
Kurikaelade foto on asjaosaliste protestidele vaatamata jõudnud ka populaarsele märkamiselehele sotsiaalvõrgustikus. Facebook / Märgatud24 Tartus

Õitsev noorsugu on magalarajoonis oma reegleid kehtestades põlisrahva seadnud õudust­äratavate valikute ette: kohane, ühine või lahku.

Kaunase puiestee 46 teises püstakus möllab juba nädalaid erinevatel andmetel 15-20-pealiseks hinnatav noortekamp, kes ülejäänud elanike eksistentsi päevast päeva võimatuks muudab. „Lärmavad, loobivad prügi maha – see on täiesti õudne. Nii jube, et te ei kujuta isegi ette,“ võttis olukorra reljeefselt kokku korteriühistu juhatuse liige Marek Trojanovski.

Raugaea piinad

Elu õied möllavad häärberis ka päise päeva ajal, kuid eriti hulluks läheb asi õhtuti. „Karjuvad, hüppavad, naabrid magada ei saa. Arvan, et nad on mingitpidi sugulased, kõik vist seal pidevalt ei ela,“ analüüsis Trojanovski.

Noorukite vägitükkidest üldkasutatavates ruumides saab kokku panna värvika pildigalerii, mille kirjeldamisega Trojanovski ka võlgu ei jää. „Kohvitassid ja muu prügi jätavad vedelema nii nagu juhtub. Radikad on katki teinud, iga kord rohkem ja rohkem. Kaevuluugi viskasid kaevu, nende pärast on seal nüüd piire ees. Mustad sokidki on suvaliselt laiali. Seina peale ka toksivad midagi, suured jäljed näha. Esimesel korrusel elab 90-aastane pensionär ja nad taovad talle palliga vastu seina.“

Majas tegutseva omanimelise haldusfirma juht Jüri Juntson tunnistas, et asi on tõesti päris hull. Seepärast on ta juba vestelnud nii kahe püstakus asuva korteri omanike kui nende üürnike endiga, samuti enda sõnul teavitanud lastekaitset ja politseid. „Viimase võimalusena tuleb 22. septembri üldkoosolekul arutlusele korteri­omandite võõrandamisnõude esitamine,“ lisas ta.

Lõuna prefektuuri pressiesindaja Maria Gonjak märkis aga, et konkreetsetest juhtumitest pole politseile teada antud, sekkumiseks on aga esimeseks eelduseks rikkumistest teatamine. Päris võõraste marakrattide vältimiseks soovitas ta alustada trepikoja sulgemisest ja lukustamisest, mis lahendaks sel puhul nii lärmi kui rikkumiste probleemi.

Kindlasti on Gonjaki väitel mõistlik panustada nii trepikojasisesele kui välisele valgustusele, kuna tihtipeale juhtuvad taolised rikkumised just õhtuhämaruses ja ööpimeduses. „Inimesed peaksid tähelepanu pöörama sellele, kes trepikojas liiguvad. Tundma huvi, mis põhjusel trepikojas viibitakse ja kui sellele adekvaatset põhjendust ei järgne või kedagi tuttavat majas ei ela, siis paluda aega parajaks teha väljas,“ soovitas ta. „Sageli otsivad noored endale seepeale uue koha.“

Reaalses olukorras, kus noortel juba välisukse võti taskus on, tuleks aga politsei pöördumise kohaselt teemast rääkida noore vanema ja ka tema endaga, veenduda, et probleemist on aru saadud, ning mõelda koos sobivale lahendusele. „Sõpradega koosolemiseks on kindlasti olemas ka paremaid ja huvitavamaid kohti kui kortermaja trepikoda,“ arvas Gonjak.

Pesapall südames?

Oluline roll olukorra lahendamisel peaks olema just vanematel. „Lapsevanem peaks tundma huvi, kus ja kellega laps viibib, milliste tegevustega oma aega sisustatakse, ning selgitama, et oma tegevusega ei tohi keegi kahjustada võõrast vara ega häirida majaelanike rahu,“ resümeeris Gonjak.

Kuni aga jõugule pole mõistuspäraste vahenditega aru pähe toodud, kasvab oht, et viimasele piirile viidud annelinlased õigusemõistmise enda peale võtavad. Kurikuulsal Facebooki märkamislehel jagatakse uljalt noorte pilte ja inkrimineeritakse neile ka majaväliseid süütegusid. „Annelinna keskuse juures tegutseb pätikamp, kes mitmetel varasematel õhtutel on kahtlaseid tegevusi läbi viinud,“ kirjutab nende foto all üks kommentaator. „Lõhkusid ära Selveri parklas oleva auto ja üritasid seda ärandada.“

Samuti süüdistatakse suhtevõrgustikus seltskonda akende kiviga loopimises ja koguni kurika või raudkangi taolise esemega ringiliikumises. „Lisaks on mitu korda pimedas üle sõidutee joostud ja liiklusohtlik olukord tekitatud – auto pidi järsult pidurdama, et mitte otsa sõita neile,“ kurdab kirjutaja.

Autor: Kaur Paves, kaur@tartuekspress.ee
Viimati muudetud: 29/09/2016 10:43:34Lisa kommentaar

image with code
Koodi uuendamiseks kliki siia

test version:0.17757606506348