Küsitlus

Kas ligipääsu Emajõe kallasrajale tuleks parandada?

Saada sõbrale

Turvakood
Koodi uuendamiseks kliki siia

Avalik kiri Janek Kalvile ja Jaan Puusaagile.

Kirjutan teile, sest olete mõlemad suurfirmade (Liviko ja Krimelte – toim) juhid, mina aga väikefirma juht.

Mulle teeb muret meie valitsuse otsuste tegemise oskus maksupoliitikas. Ei tea, kuidas teile seal Tallinnas, aga siit Lõuna-Eestist tundub ta kohati lausa ettevõtjatele vastu töötamisena. Mulle on jäänud mulje, et mõeldakse, et kui täna süüa on ja maja ei põle, siis on kõik korras, aga homsete asjadega las tegelevad teised. Vihjan sellele, et otsuste langetamine on liiga kitsalt analüüsitud ja lühinägelik.

Praegune valitsus arvab, et on õige aeg Eesti veoautole värvi osta ja kabiin ära värvida. Mina väidan, et veosild on reduktorini mudas ja suund ka vale. Palun teiega ühel õhtul kohtuda televisioonis või eraviisiliselt selgitamaks, milline on Eesti ärikliima ja kus on valitsus. Just nimelt: kus?

ETV-s on saade „Foorum“, kus esinevad sõnavõttudega peamiselt poliitikud. Usun, et teid kahte ja mingil määral ka mind ETV nii palju austab, et teeb saate, kus ärimehed samuti olemasolevaid probleeme arutada ja lahendusi otsida saavad.

Ütlen ausalt välja, et sellise kapteniga nagu härra Rõivas, on tööle minnes imelik tunne. Kui meil on kapten, kes arvab, et veoautole on lubatud 24 tonni asemel võimalik peale panna 44-tonnine koorem ning sealjuures veel jagada õpetajatele ja politseinikele lubadusi palgatõusust, siis keegi ju peaks neile õpetajatele ja politseinikele selgitama, et selliste valitsemismeetodite, arvutuste ja suundadega pole tõus saavutatav. Muide, pean ütlema, et minu firma lähiümbruses on ettevõtjad hakanud tõsiselt maksude optimeerimise teed valima.

Teie kaks juhite suurfirmasid, kus igal inimesel oma ülesanne täita on. Minul aga toimib kõik-ühes-süsteem. Mul on häbi välja öelda seda summat, mille eelmisel aastal käibemaksuna riigile maksin. See on minu arvates väga suur ja pean valima, kas optimeerida kulusid või mitte. Hädasti oleks teiesuguste haide nõu vaja! Kui ära kolivad noored, on see probleem, kuid kui minema hakkavad ettevõtjad, siis see tee viib... Igatahes lillelõhna seal kohas pole.

Viimasel ajal olen märganud valitsuse poolt suhtumist, mille võiks kokku võtta ühe lausega: „Tee kõvemini tööd, maksa makse ja ära mõtle. Ja mis kõige tähtsam – ole vait!“ See suhtumine on hea nii kaua, kuni rahvas on loll. Rahva õppimise kiirust, tema õpetajate (ettevõtjad, spetsialistid) hulka alahinnata on aga väga vale käik! Seda suhtumist tuleb meil, ettevõtjail, neil muuta aidata. Siis on meil võimalik riigina säilida ja säilitada ka oma nägu ja kultuur.

Kümme aastat tagasi suguvõsa sünnipäevadel poliitikast rääkides soovitati mul vait jääda. Viis aastat tagasi küsiti, et noh, mis sul ka ütelda on. Hetkel juba kuulatakse, saadakse aru ning nõustutakse isegi, et oldi lambad ja ollakse praegugi. Ei tahaks aga uskuda, et eestlane lambaks jääbki. Oleme omapärane rahvas ja kõnnime oma rada.

Sobivaks pean siinkohal lõpetada kahe filosoofi sõnadega. Kõigepealt Konfutsius: „On ainult üks tõeline viga – mitte juba tehtud vigu parandada.“ Teine mõttetera pärineb araabia luuletajalt Omar Haijamilt: „Kui sa valisid kergema tee – tea, valisid vale tee.“

Minu arvates on Eesti 12 aastat soo suunas kõndinud! Soo on muidugi omamoodi ilus, aga vahelduseks võiks kuhugi mujale ka sõita. Kui sada hunti astuvad sammu edasi ja 5000 tagasi, siis kokkuvõttes peavad vabandust paluma need, kes vea tegid. Aeg näitab.

Jään vastust ootama!

Autor: Artur Taivere (rehviärimees), toimetus@tartuekspress.ee
Viimati muudetud: 06/04/2016 19:30:12Lisa kommentaar

image with code
Koodi uuendamiseks kliki siia

test version:0.18890881538391