Küsitlus

Kas Tartu Ekspress peaks tegevust jätkama?

Saada sõbrale

Turvakood
Koodi uuendamiseks kliki siia

Tartu Ekspress küsitles pea kahtsadat linlast, et selgitada välja, milline on Emajõe Ateena kõige ebameeldivamalt lõhnav paik.

Rõhutada tuleb, et järgnev tekst on siiski küsitletute personaalne arvamus ja ei kandideeri loomulikult mitte mingisugusele faktilisele tõekspidamisele.

10. Turu tänava McDonald‘s (1,5% häältest)

Kesklinn on täis mitmeid kiirtoitlustusasutusi ja neist enamikku mainiti ka hääletamisel, kuid üks sai teistest märgatavalt rohkem hääli. Selleks on legendaarne Turu tänava McDonald‘s, mis omale iseäralike aroomidega on tervitanud tartlasi juba rohkem kui 15 aastat.

9. Rüütli tänav (2%)

Ainuke tänav, mis edetabelisse mahtus. Oma rohkete toitlustusasutuste ja baaride poolest tuntud Rüütli tänav on vastajate arvates erakordselt aromaatne Möku ümbruses laupäeva hommikuti.

8. Sebe linnaliini bussid (2,5%)

2011. aasta algusest vallutasid linna punasekirjud bussikesed, mis lisaks oma uudsusele on tartlaste südamesse koha sisse võtnud ka aromaatsuse poolest. Ilmselt jääb teema võõraks neile, kes bussitransporti ei kasuta, kuid probleemina tõi selle välja siiski arvestatav hulk internetihääletusel kaasalöönutest.

7. Turuhoone kalaturg (3%)

Kui kokku lüüa erinevad turuosad, mida hääletusel nimetati (näiteks Turu silla poolne ots, turuhoone lihalett või koridor), siis saaksid Tartu turud koondarvestuses teise koha, kuid et meie hääletusreeglid nõudsid siiski kindlat paika, osutus kalaturg naabritest edukamaks.

6. Anne kanal (4%)

Üks linna kolmest ujumiskohast pälvis kuuenda koha. Anne kanali lõhna, eriti suvel, pidas ebameeldivaks neli protsenti vastanutest. Hiljutine uuring avaldas haisu saladuse – nimelt ei ole nii väike veekogu võimeline vastu võtma rahvamassi, mis seda külastamas on. Hinnanguliselt sumpab tehisveekogus suve jooksul umbes 126 000 inimest, kes kõik oma väikse panuse lõhnabuketti jätavad.

5. Kesklinna keskuse sisehoov (4,5%)

Järgmised kolm kohta kuuluvad katusealustele ruumidele. Viiendal kohal platseerus vanalinna vahetus läheduses asuv Kesklinna keskus, mille Ülikooli tänava poolsel otsal on väike sisehoov, mis viib kolmandale korrusele Tähe piljardiklubisse. Ebameeldiv uriinihais vallutab ninasõõrmed kohe, kui lähemale astud.

4. Kroonuaia silla alune (5%)

Sillaaluseid märgiti vastustes ära erinevaid, kuid rohkem kui viis protsenti vastanutest pidas neist kõige jubedamaks botaanikaaia kõrval asuvat Kroonuaia silda. Sarnaselt eelmiselegi on sealne õhustik kaetud kopitanud uriini lõhnaga. Ilmselt peetakse sillaalust heaks ja varjatud paigaks, kus avalikkusele märkamatult oma kehahädasid kergendamas käia.

3. Bussijaam (6%)

Linna visiitkaart. Sealt sõidavad läbi bussid Peterburist Riiga ja Tallinnast Võrru. Bussijaamade fenomen kutsuda enda juurde kehvemal elujärjel inimesi on märkimisväärne. Isegi kui seal puuduvad taara vastuvõtupunktid või odavad viinapoed, on ümbrus kerjustest pungil. Samuti peab linn paljuks pompse ära ajava turvamehe palkamist.

Linnamajanduse osakonna haljastus- ja puhastusteenistuse juhataja Eda Põldma arvates peavad inimesed bussijaamaks ka seda ala, mis seda ümbritseb. „Minu isiklik arvamus on, et mõeldakse ka jõeäärt. Lähiümbrus on see, mis on problemaatiline,“ ütles Põldma.

2. Pirogovi park ja sealne tualett (7,5%)

Ilmaportaalid võiksid Tartu live-suvekaamera sättida Pirogovi pargile, sest kui sealne park on rahvast täis, on järelikult väljas ka hea grillimis­ilm. Piknikualana registreeritud ja legaalselt kerget alkoholi lubav pargikord annabki võimaluse lustivett pruukida ja sellest tingituna ka ebameeldivat lõhna tekitada. Erakordselt ebameeldivaks märkisid vastajad pargis olevat tualetti hüüdnimega Lift.

Põldmagi märkis, et tegemist on avaliku piknikualaga, kus ebameeldivat lõhna tekitab hooajaliselt paigaldatud välitualett. „Tegemist ei ole kõige viisakama välitualetiga,“ tunnistas ta. „Sellele alale tualeti planeerimisega on tegeletud, kuid kuni tegudeni pole jõutud, on paigaldatud ajutine tualett. Kes on vähegi viisakas, siis kasutab seda, kes mitte – see leiab teise võimaluse.“

Põldma lisas, et Pirogovi platsi ennast koristatakse vastavalt hooldusnõuetele. On ette tulnud olukordi, kus ürituste järel on plats olnud puhastamata, kuid seda väga harva. Koristamise mõttes on ta väga suure tähelepanu all. „Park ise on ideaalse koha peal ja rahva seas väga populaarne, see tähendab, et linn kindlasti tolereerib platsi jätkamist.“

1. koht – Zavood (8,6%)

Tõenäoliselt Tartu linna värvikaim kõrts, mis paraku on ka kõige värvikama külastajaskonnaga. Juba üle 15 aasta tegutsenud keldribaar on saavutanud üle-eestilise tuntuse. Tartut tuntakse Zavoodi järgi ja ühtlasi on baar ka tähtis siinse kultuuri osa. Ilmselt on suur osa tema fenomenist just omapärane lõhn. Uruguailasest omanik Mario Pizzolantit Tartu Ekspressil kommentaariks tabada ei õnnestunud.

Autor: Mathis Bogens, toimetus@tartuekspress.ee
Viimati muudetud: 12/05/2015 09:53:20Lisa kommentaar

image with code
Koodi uuendamiseks kliki siia

test version:0.18477487564087