Küsitlus

Kas ligipääsu Emajõe kallasrajale tuleks parandada?

Ajalooline Peetri turg ärkab elule

Saada sõbrale

Turvakood
Koodi uuendamiseks kliki siia
Kaido Mosen kutsub Peetri turule kõbusalt aega veetma, näiteks elektrilise tõukeratta seljas. Rasmus Rekand

„Tartus võiks ju ometigi üks täitsa tavaline turg ka olla, kus saab osta-müüa asju nööpnõelast allveelaevani!“ põrutas Kaido Mosen. Mees, kelle sooviks on elu taas sisse puhuda legendaarsele Peetri turule.

Mosen, kes teenib igapäevast leiba OÜ Medtransport Teenus haldusjuhina, kolis mõni aeg tagasi Raadi kanti elama ning mahajäetud turuplats ei andnud asu. Samas paigas on turgu peetud ju nii sõjaeelse vabariigi kui Vene valitsuse ajal.

„Anne turg ei tegutse enam. Kesklinnas on ainult taimed ja juurikad. Aga eestlane tahab turul käia ja seal ka enda ülearuseid või kasutuks muutunud asju müüa,“ on Mosen veendunud, et Taaralinn lausa januneb nostalgilise äriplatsi järele. Nii asutas ta MTÜ, mis korraldab Mäe, Peetri ja Peetrituru tänavaga piiratud kvartalis igal nädalalõpul taas täikat.

Kui esmalt tuli räämas platsi koristamisele ohtralt energiat kulutada, siis aprilli viimasel laupäeval peeti ka esimene ametlik kauplemispäev. Rahvast, kinnitab Mosen, oli oodatust enamgi. Korraldaja sõnul tulid inimesed uudistama ja kinnitust saama, et selline asi tõesti taas tegutseb.

„Pühapäeval oli aga juba heas mõttes päris põrgu lahti. Inimesi rohkelt ja üha enam küsiti ka kauplemisvõimaluste kohta,“ tundis Mosen heameelt, et peale tema jätkub küllaga neid, kes usuvad sellise ärivormi vajalikkusse.

„Lahtine õlu, söögid-joogid, lastele tegevust, et saaks koos perega tulla – see on õige turg. Koht on ju ideaalne, kesklinnast jalutuskäigu kaugusel. Mäe tänava treppidest üles ja oledki platsis. Kärast ja suure liiklusega tänavatest eemal roheluses, mitte plekist angaari pressituna.“

Nostalgia on hinnas

Kauplema pääseb Peetri turule sümboolse kahe euro eest igaüks. Kohapeal ootavad lauakesed, tulevikus plaanitakse ka paviljonid või katusealused ehitada. Vaid kanget alkoholi, tubakatooteid ega ravimeid müüa ei tohi, kõige muuga sehkendajad on lahkelt oodatud.

„Isegi meie tegevuslubasid menetlenud linnaametnikud meenutasid heatujuliselt, kuidas Peetri turul Vene ajal hobustelt jahu müüdi, aga ka seda, et sealt sai nõukogude inimene esimesena soetada värvipiltidega kilekotte,“ muigas Mosen, kirjeldades ühtlasi linna sooja vastuvõttu algatusele, et paigake taas korda saab ning linlaste poolt aktiivsesse kasutusse võetakse.

Ärimees on kindel, et on vaid aja küsimus, mil turg sedavõrd populaarsust kogub, et ka äripäevil tasub piltlikult öeldes väravad valla hoida. Vaid esmaspäev jääb puhkuseks, nagu turu puhul ikka kombeks.

Turuplatsi veerel peab Mosen tehnikakauplust, kus „asjad on ikka selliste hindadega nagu Euroopas, mitte kaks korda kallimad nagu meie tehnikapoodides“. Triikraua õige hind Moseni skaalal ongi 5-10 eurot ja garantiid lubab ta ka. Oma mehaanikki olla palgal, kes rikki läinud masina vajadusel taas käima utsitab.

„Turul käimise ja kauplemise kultuur ei tohiks unustusse vajuda või hoopis ära kaduda,“ põhjendas Mosen oma pingutuste eesmärki. „Muidugi saab kõike ka internetis osta-müüa-vahetada, ent vahetu suhtlus, tingimine ja vastav meeleolu tekib ikka vaid turul. Tulge ja vaadake, kui muidu ei usu.“

Autor: Rasmus Rekand, rasmus@tartuekspress.ee
Viimati muudetud: 09/05/2013 02:09:03Lisa kommentaar

image with code
Koodi uuendamiseks kliki siia

test version:0.18463897705078